Abdominoplastyka – co warto wiedzieć przed operacją?

Abdominoplastyka – co warto wiedzieć przed operacją?

Abdominoplastyka to plastyka brzucha, operacja o którą często pytają kobiety po porodzie. Operacji plastyki brzucha nie zleca fizjoterapeuta, ale rolą fizjoterapeuty jest powiedzieć jakie są za i przeciw, kiedy rozważamy ten zabieg. Decyzję podejmuje sama zainteresowana i lekarz. Jednak do mnie po zabiegach często trafiają panie, które nie są zadowolone z efektu. Z różnych powodów. I chcę Wam o nich opowiedzieć.

Higiena snu. Zdrowy sen to dobry ruch.

Leczysz swoje dolegliwości bezskutecznie? A może starasz się schudnąć i też nie wychodzi? Samopoczucie psychiczne również nienajlepsze i brak Ci energii? Czasem szukamy przyczyn daleko, a rozwiązania mamy pod ręką. Chodzimy po specjalistach, bierzemy leki, robimy badania, stosujemy diety i różne ćwiczenia. To wszystko bardzo ważne! Ale… może brakuje do tego zwykłej higieny codziennego funkcjonowania? Dowiedz się jak ważna jest higiena snu jako filar zdrowego życia.

Brzuch po cięciu cesarskim (oraz innych operacjach)

W Polsce odsetek cięć cesarskich jest jednym z najwyższych w Europie – w 2015r. było to 43% wszystkich porodów w szpitalach, które udzieliły informacji na ten temat. To oznacza ogromną potrzebę uświadamia, że blizna nie jest obojętna dla naszego ciała i dla jakości ruchu. Z tego powodu ćwiczenia po cięciu cesarskim powinny być podejmowane ostrożnie i świadomie, ale ważne, by w ogóle je wykonywać i ich się nie bać!

Dno miednicy

Wiesz co to „mięśnie Kegla”? Często słyszymy takie określenie na mięśnie dna miednicy, wzięło się od nazwiska Arnolda Kegla, ginekologa, który rozpowszechnił ćwiczenia na te mięśnie w celach rehabilitacyjnych. Ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni w okolicy krocza. Jednak czy to jest wystarczający trening dla zdrowia mięśni dna miednicy?

Mięśnie brzucha w ciąży

Rozciąganie mięśni brzucha jest w ciąży fizjologią – w ten sposób powstaje miejsce dla rosnącej macicy. Jednak może być też tak, że stanie się patologią – kiedy powłoki brzucha nadmiernie się rozciągną, brzuśce mięśnia prostego bardzo oddalą się od siebie, a kresa znajdująca się między nimi będzie mocno odkształcona i wiotka. Nie ma wtedy dobrej stabilizacji jamy brzusznej, kręgosłupa, trudno o prawidłową pracę dna miednicy. Poród przy znacznym rozejściu mięśnia prostego brzucha również może być utrudniony! Nie mówiąc już o kwestiach estetycznych!